HomeFranklinStanding Committees
Increase Text Size Decrease Text Size Printer Friendly

Standing Committees


 

Membership

FB Women

James Mucci, Chair
Clyde Smith
Ed McClure
Roger Perkins
John Hanly
Lowell Clark
Noel Wise
James Costigan

Sharon Spencer, Chair
Betty Polsgrove
Susan Wise
Beth Ritchie
Charlotte Quarles
Katherine Mucci
Patricia Jones
Norma Smith
Mona Redding
Lisa Perkins
Christina Thomas

 

Information/Public Relations

FB Young Farmers

R. W. Eldridge, Chair
Charles Jones
Emerson Jones
Carl Mitchell
Church Quarles
Sam Tracey
Keenan Bishop

Christina Thomas, Chair
Travis Quarles
Mike Spencer
R.W. Eldridge
J.R. Zinner
John Bondurant
Steven Quarles
Beth Ritchie
Sharon Spencer
Kylen Douglas
Stanley Ritchie, Jr.

 

State Legislative

Farm Bureau ACT

Carl Mitchell, Chair
Charles Jones
Emerson Jones
Richard Mucci
Sam Tracey
Charles Ritchie
Church Quarles
Coy Trapp
Lowell Clark
Frank Haynes

Emerson Jones, Chair
James Mitchell
Frank Haynes
John Hanly
Lowell Clark
Noel Wise
Sam Tracey
Clyde Smith
Coy Trapp
Donald Morse
JW Luttrell
Herbert B. Mefford

 

Safety & Rural Health

Political Education

Roger Perkins, Chair
Keenan Bishop
James Mucci
Kerry Redding
Kylen Douglas
John Hanly
Roger Sparrow
Christina Thomas
Marvin Polsgrove
Clyde Smith
R.W. Eldridge

Sam Tracey, Chair
Bruce Quarles
Frank Haynes
Mark Lyle
Hobart Hearn
Marvin Polsgrove
Noel Wise
R.W. Eldridge

 

Local Affairs

Policy Development

John Hanly, Chair
Marvin Polsgrove
Herbert B. Mefford
Sam Tracey
Carl Mitchell
Kerry Redding
Charles Ritchie
JW Luttrell
Emerson Jones
Orville Newell
Coy Trapp
Tommy Hughes
Doyle Devers
Frank Haynes
Patrick Stone

Charles Ritchie, Chair
Darvin Sebastian
Mike Spencer
James Costigan
Carl Mitchell
Wilbert Perkins
Mike Green
R.W. Eldridge
Roger Perkins
John Hanly
Herbert B. Mefford
Coy Trapp
Christina Thomas
Frank Haynes

 

Member Services

Education

James Costigan, Chair
Ed McClure
Sharon Spencer
Coy Trapp
Darvin Sebastian

 R.W. Eldridge, Chair
J.R. Zinner
Keenan Bishop
Darvin Sebastian
Emerson Jones
John Hanly
Kim Cowherd
Kylen Douglas
Christina Thomas

 

Insurance Service

County Projects

James Costigan, Chair
Carl Mitchell
Ed McClure
Hobart Hearn

Darvin Sebastian, Chair
Mike Spencer
Roger Perkins
Noel Wise
James Costigan
Orville Newell
Coy Trapp

 

Budget

Events & Programs

Noel Wise, Chair
Carl Mitchell
Mike Spencer
Darvin Sebastian
Bruce Quarles
Sharon Spencer
James Costigan
Coy Trapp

James Costigan, Chair
Mark Lyle
Darvin Sebastian
Ed McClure
Hobart Hearn

 

Nominating

Farm Bureau Pavilion

Noel Wise, Chair
Carl Mitchell
Marvin Polsgrove
Roger Perkins
Michael Green
Hobart Hearn
John Hanly
Lowell Clark

Darvin Sabastian, Chair
John Hanly
Keenan Bishop
Mike Spencer
Marvin Polsgrove
Sharon Spencer
Charles Jones

 

Commodity - Tobacco

Commodity - Beef/Swine

Mike Spencer, Chair
Noel Wise
R.W. Eldridge
Roger Perkins
Kerry Redding

R. W. Eldridge, Chair
Roger Perkins
Wilbert Perkins
Michael Green
Doyle Devers
James Mucci
Frank Haynes

 

Commodity - Feed, Grains, Wheat, Soybeans

Commodity - Forgage

Michael Green, Chair

Mike Spencer, Chair
R.W. Eldridge
Roger Perkins
Michael Green
Bruce Quarles

 

Commodity - Horticulture

County Income Tax Consultant

Carl Mitchell, Chair
Darvin Sebastian
Kim Cowherd

W Dudley Shryock 

 

Long Range Planning

John Hanly, Chair
Mike Spencer
Darvin Sebastian
James Costigan
Coy Trapp
R.W. Eldridge
Sharon Spencer
Herbert B. Mefford

 

 


« Back to the Franklin page
County Information
Request A Quote
  • Request A Quote
Member Benefits